11

Apr 11

Ingeniør anbefaler alu-vinduer

Det er et spændende nyt arbejde, jeg fik for et lille halvt års tid siden. Som nyuddannet ingeniør blev jeg ansat i en stor entreprenørvirksomhed, som udfører byggerier af stort set enhver art over hele landet. Virksomheden havde brug for en ingeniør, som skulle koncentrere sig om vinduer, så han blev i stand til at rådgive bygherrer om valget af forskellige typer vinduer.

Da jeg havde fået jobbet, skulle jeg starte et intensivt forløb med en slags specialuddannelse i alle former for vinduer. Til det brug havde virksomheden aftalt med tre forskellige producenter, at jeg kunne komme og tilbringe tre dage hvert sted og blive sat ind i alle detaljer i vinduesproduktionen.

Det var nogle spændende og lærerige dage, for selv om man har taget en uddannelse som bygningsingeniør, kan man jo ikke være ekspert i alle detaljer. Jeg blev indført i mange forhold omkring produktionen, og især syntes jeg, det var interessant at lære om de energimæssige aspekter i forbindelse med de forskellige vinduestyper – og ikke mindst de forskellige former for energirigtigt glas i vinduerne.

Nu er jeg efterhånden blevet så godt klædt på, at jeg føler mig kompetent, når vi på byggemøder skal findes frem til, hvilken typer vinduer, den pågældende bygning skal udstyres med. I mange tilfælde er der specielle behov i forbindelse med opførelsen af bygninger. Således var jeg forleden med til at beslutte vinduestypen til en stor boligblok, der skal opføres ud til en temmelig trafikeret vej. Jeg anbefalede, at man i hvert fald valgte vinduer med specielt lyddæmpende glas, så trafikstøjen blev isoleret fra bedst muligt.

Det er også på min anbefaling, at bygningen bliver udstyret med alu-vinduer, fordi denne type vinduer kræver mindre vedligeholdelse i det lange løb. Bygherren havde dog på forhånd satset på, at der skulle sættes trævinduer i bygningen af hensyn til udseendet, men da jeg havde vist ham nogle billeder af forskellige bygninger med vinduesrammer i aluminium, lod han sig ret hurtigt overtale, for i virkeligheden er moderne alu-vinduer i udseendet ikke meget forskellige fra trævinduer, når de betragtes på bare lidt afstand.

Det er også sådan, at man kan få vinduer med aluminium udvendigt på rammerne og træ indvendigt. De fås i hvert fald hos Storke Vinduer ved jeg. På den måde kan man i lejlighederne opnå den mere varme udstråling, som vinduesrammer af træ giver. Og når der er tale om boligbyggeri, kan denne type af vinduer i mange tilfælde være at foretrække.

Men er der tale om fabriksbyggeri, er sagen naturligvis en helt anden. Her skal der tages højde for, at vinduesrammerne skal kunne modstå langt hårdere belastninger, så i den slags tilfælde kan man med fordel vælge aluminium hele vejen igennem.

For mit eget vedkommende vil jeg altid vælge vinduesrammer af træ til et almindeligt parcelhus, for selv om de stiller krav om en gang maling med nogle års mellemrum, er det trods alt overkommeligt at sørge for en ordentlig vedligeholdelse. Men der er i høj grad tale om en følelsessag, for der er som nævnt ikke den store forskel på udseendet.

No comments yet, be the first.

Leave a Reply