10

May 11

Lydteknik og CD kontra pladespiller

1525R-80820

Hold nu kæft for en gang vrøvl, jeg fik præsenteret, da jeg i sidste uge forlod klubben for at være censor på et projekt. Blandt andet skulle der beskrives forskelle, fordele og ulemper ved pladespiller, cd.afspillere og f.eks. lydkort. Og det endte i det rene vrøvl altså – for det viste sig, at eleverne havde nuppet lidt fra Wiki. De skulle da vide bedre – de er jo trods alt på vej til at blive eksperter i lyd og musik. Men nej – nu skal du bare se, hvad de fandt på at skrive om pladespillere, CD-spillere og andet kram.

Første indspark var om CD-afspiller:

Cd-afspillere kan ansætte en række muligheder for at forbedre ydeevnen eller reducere komponent tæller / pris. Funktioner såsom oversampling, en smule DACs, dual DACs, interpolation, anti springe hukommelse, digital og optisk udgange er, eller var, sandsynligvis vil blive fundet. Andre funktioner forbedre funktionaliteten, såsom tilfældig og gentage, eller direkte adgang til banenettet. Men andre er relateret til CD-afspilleren intenderede mål, såsom anti-skip til bil og bærbare cd-afspillere, pitch-kontrol og queing for en DJ’s CD-afspiller, fjernbetjening og systemintegration til husholdningsbrug spillere. Beskrivelse af nogle funktioner følger:

Oversampling er en måde at forbedre den lavpasfilter til stede ved produktionen for de fleste cd-afspillere. Ved at bruge en højere samplingsfrekvens,, et multiplum af de 44,1, der anvendes af CD-kodning, kan det anvende et filter med meget lavere krav. En bit DACs var billigere end andre typer af DACs, samtidig med lignende resultater.

Dual DACs var undertiden annonceret som en funktion, fordi nogle af de tidlige cd-afspillere, der anvendes en enkelt DAC, og skiftede det mellem kanalerne. Dette krævede ekstra støtte kredsløb, muligvis nedværdigende lydkvalitet.  Interpolation, mens normalt ikke reklameres for, er til stede i de fleste nyere cd-afspillere. Interpolation er en måde at rette fejl, der kan være til stede på en compact disc, måske på grund af støv, ridser eller snavs.

Tak for kaffe, ikke? Tjek hellere noget mere solidt om CD-afspiller her

I øvrigt en stor tak til firmaet Danguitar på www.danguitar.dk for hjælp til den mere tekniske del af projekterne. De har hjulpet os meget med både CD-asfpillere og faktisk også med data på en pladespiller.

No comments yet, be the first.

Leave a Reply